خانه / پارچه / انواع الیاف مصنوعی و طبیعی همراه با عکس
خرید پرده

انواع الیاف مصنوعی و طبیعی همراه با عکس

الیاف چیست ؟

الیاف یک رشته نازک از یک ماده طبیعی یا مصنوعی است. که برای ساختن پارچه یا طناب از آن استفاده می شود. اگر به کاغذ زیر میکروسکوپ نگاه کنید الیاف آن را خواهید دید. الیاف ها قسمت هایی از گیاهان یا دانه هایی است که بدن شما قادر به هضم آن نیست. ماده ای است که به صورت رشته نازک و پیوسته در آمده است و مهم ترین مواد تشکیل دهنده نخ و پارچه می باشد. یک رشته الیاف کشیده و پیچ خورده که برای تولید پارچه استفاده می شود نخ نامیده می شود. پارچه های از نخ و نخ از الیاف تشکیل شده است .

الیاف پارچه چند نوع است؟

الیاف به دو صورت موجود می باشد. طبیعی که از گیاهان و حیوانات تولید می شود مانند پنبه که از گیاه تولید می شود و ابریشم که از کرم ابریشم تولید می شود. مصنوعی که از مواد کاملا مصنوعی ساخته شده توسط انسان تولید می شود مانند پلاستیک.

الیاف طبیعی

در طبیعت رخ می دهد که منشا حیوانی، گیاهی یا معدنی دارند

پنبه

منشاء گیاهی دارد.

کتان یک الیاف قوی است که حتی در هنگام خیس شدن قوی تر و دوام طبیعی خوبی دارد. تحت تاثیر کپک قرار میگیرد اما می توان از یک پوشش مقاوم در برابر کپک برای کاهش این مشکل استفاده کرد. به طور کلی مقاومت مناسبی در برابر نور خورشید دارد، اما هنگام استفاده به عنوان پرده بهتر است با یک آستر با کیفیت محافظت شود. کتان یک الیاف جاذب است به این معنا که میتواند با شست و شو کوچک شود اما با استفاده از فرایند سانفوریزینگ بر روی پارچه از کوچک شدن آن جلوگیری کرد.

پنبه

ابریشم یا سیلک

منشاء حیوانی دارد که از یک کرمی به نام ابریشم تولید می شود. کرم ابریشم پیله خود را از الیاف ابریشم که با خوردن برگ درخت توت تولید میکند می سازد.

به طور طبیعی بافت آن خوب است و رنگ های زیبایی دارد. بزرگ ترین نقطه ضعف آن در مبلمان، حساسیت آن به اشعه ماورای بنفش است و نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. ابریشم یک الیاف نسبتا قوی است که در برابر سایش مقاوم است. ابریشم بدون رقیب در شکوه و لطافت، منحصر به فرد ترین الیاف طبیعی در نظر گرفته می شود.

الیاف ابریشم

کتان یا لنین

منشاء گیاهی و مشتق شده از الیاف سلولزی که در داخل ساقه گیاه کتان رشد میکند .

مانند پنبه تخت تاثیر کپک قرار میگیرد که احتمالا باعث از بین رفتن الیاف در طول زمان می شود. به عنوان قوی ترین الیاف طبیعی در نظر گرفته می شود. اگر برای لوازم و اثاثیه داخل خانه تهیه شود بسیار با دوام است به ویژه وقتی که با نایلون مخلوط شود. به دلیل درخشندگی و بافت آن به عنوان یک الیاف لوکس در نظر گرفته می شود.

الیاف کتان

ویسکوز یا ریون

یک الیاف شفاف ساخته شده از سلولز فرآوری شده است. الیاف سلولزی از چوب یا پنبه در قلیا حل می‌شوند و محلولی به نام ویسکوز می‌سازند که سپس از طریق یک نازل یا اسپینر به داخل حمام اسیدی اکسترود می‌شود تا ویسکوز دوباره به سلولز تبدیل شود. ویسکوز به طور کلی اصطلاحی است که به طور گسترده در اروپا استفاده می شود، در حالی که ریون اصطلاحات آمریکایی است. ویسکوز مانند کاغذ ابتدا خمیر می شود سپس تولید می شود.در واقع منشاء گیاهی دارد که توسط انسان ساخته شده است.

الیاف ویسکوز

پشم

منشاء حیوانی ساخته شده از پشم گوسفند است.

با افزایش تقاضا برای محصولات طبیعی با کیفیت، در فضای داخلی بسیار محبوب شده است. ترکیبات پشم خالص برای پرده ها مناسب نیستند، مگر اینکه به دلیل حساسیت آن به تخریب اشعه ماوراء بنفش، که می تواند پشم را شکننده و ضعیف کند، از نور مستقیم خورشید محافظت شود. ترکیب پشم با الیاف مصنوعی می تواند این حساسیت را کاهش دهد.

چین خوردگی و ساختار مولکولی ظریف این الیاف تضمین می کند که منسوجات پشمی خاصیت ارتجاعی دارند و به نخ اجازه می دهد در هنگام کشیده شدن کشیده شود و به آن کمک می کند تا به شکل اولیه خود بازگردد.

الیاف پشم

مصنوعی

منشا ساخت بشر دارد و به طور طبیعی وجود ندارد. تولید شده از مواد اولیه مختلف.

اکریلیک

بسته به کاربرد مورد نیاز، می توان برای مصارف خاص، از روکش های ظریف تا روکش های سنگین، تولید و بافته شود. دوام و مقاومت بالایی دارد و در برابر نور خورشید، آلودگی اسیدی و کپک مقاوم است. قوی و پایدار است و در صورت شست و شو کوچک نمیشود.

نایلون

این الیاف معمولا تحت تاثیر کپک قرار نمیگیرد، قرار گرفتن در مقابل نور خورشید در طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به آن می شود. الیاف بسیار قوی و پایداری است که معمولا برای مصارف داخل خانه با الیاف دیگر ترکیب می شود.

پلی استر

اگر جهت استفاده برای پرده طراحی شده باشد بسیار عالی می باشد. دوام و مقاومت آن در برابر سایش به طور کلی بسیار خوب است. در برابر کپک، آلودگی اسیدی، چین و چروک و نور uv مقاوم است.

پلی پروپیلن / الفین / پلی الفین

نخ مصنوعی از خانواده پلی اولفین که محصول جانبی صنعت پتروشیمی است. اولفین، پلی اولفین و پلی پروپیلن ویژگی های عملکردی یکسانی دارند و عموماً برای تولید منسوجات در فضای باز استفاده می شوند. زمانی که پارچه به صورت محلول رنگ آمیزی شده باشد، برای استفاده در فضای باز مناسب است.

پارچه های رنگ شده با محلول بهترین مقاومت ممکن را در برابر محو شدن رنگ در اثر قرار گرفتن در معرض مستقیم نور UV را دارند. تولید این نخ ها به طور کلی سازگار با محیط زیست هستند، قابل بازیافت هستند و در نتیجه حداقل ضایعات را به همراه دارند.

ترویرا

یک نخ پلی استر ذاتی FR که با افزودن فسفات در طول فرآیند تولید نخ ایجاد می شود. ترویرا یک نخ با علامت تجاری است و در سطح جهانی برای بسیاری از کاربردهای قراردادی استفاده می شود.

میکروفیبر

میکروفیبر اصطلاحی است با رشته های نازک تر از یک دنیر ( یک شصتم موی انسان) پارچه های ساخته شده با میکروالیاف بسیار نرم هستند و شکل خود را به خوبی حفظ می کنند. الیاف میکرو به قدری ریز هستند که رطوبت / لکه‌ها به نخ نفوذ می‌کنند و به آن‌ها یک پوشش مراقبتی ذاتی آسان می‌دهند. اگر میکروفیبر از نخ مصنوعی ساخته شده باشد، پارچه قابل شستشو خواهد بود و به طور کلی لکه ها نسبتاً آسان پاک می شوند.

تفاوت بین الیاف و پارچه در چیست؟

الیاف یک رشته است که از آن با تاباندن و پیچ دادن و نخ ریسی نخ تولید می شود ولی پارچه از شبکه ای از نخ های تک یا چند گانه است. پارچه زمانی تشکیل می شود که نخ های تولید شده از الیاف به هم بافته شوند.

به طور خلاصه ، پارچه از الیاف تولید شده اند و شما با شناخت الیاف ها میتوانید انتخاب بهتری نسبت به خرید پارچه ها داشته باشید.

همچنین ببینید

معرفی پارچه چرم و مختصر در مورد آن

معرفی پارچه چرم و مختصر در مورد آن

پارچه چرم، پارچه‌ای پرکاربرد است که از پوست دباغی شده حیوانات تولید می‌شود. این پارچه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *