از دیرباز تأثیر روانشناسی رنگ ها در اشخاص مختلف مورد توجه دانشمندان بوده اسـت.ثابت شده است که استفاده ککردن از رنگ می تواند بر روحیات ما تاثیر بسزایی بگذارد. به همین دلیل رنگ ابزار بسیار مهمی در طراحی دکوراسیون منزل و محیط کاری می باشد.

روانشناسی رنگ ها

اتاقهاى آبى در بیمارستانها یا شیشه هاى آبى رنگ روى بیماران تـأثیر مثبتـى به جاى مى گذارد. و یا رنگهاى سبز و آبى خستگى را کاهش مى دهند . رنگهاى سبز و آبـى از رنگهاى سردند و آبى رنگ آرامش است.

رنگهاى بنفش و ارغوانى از رنگهاى مجلل و فاخرند و بنفش رنگ وقـار و عفـت نفـس اسـت.

قرمز تیره و بنفش تیره و سیاه قابلیت دید کمترى دارند و فضا را محـدودتر نشـان مـى دهنـد.

قرمز سمبل زندگی ، قدرت و نشاط است اما براى اشخاص عصبى مناسب نیست.

نارنجى سمبل انرژى است و لیموئى اشتها آور است و براى اشخاص عصبى مناسب مى باشد.

رنگ سـبز و آبـى توأماً باعث شادى مى شوند، براى همین است که دریا و سبزه موجـب تسـکین اعصـاب و رفـع خستگى روان است

تلفیق رنگ سیاه، و زرد تأثیر بصرى زیادى دارد و براى مشخص کردن موانـع و محـدوده هـاى خطر استفاده مى شود

در روانشناسى نوین، رنگها یکى از معیارهاى سنجش شخصیت به شمار مى آیند؛ چـرا کـه هـر یک تأثیر خاصى در روح و جسم هر فرد باقى مى گذارند و نشانگر وضعیت روانى و جسـمى وى هستند .

معنی و مفهوم رنگها

قرمز

قرمز نشانه عشق ، خطر، نیرو و نشاط است. رنگ قرمز نماد و نشانه امید به زندگی، اشـتیاق بـه فعالیت، شجاعت، اراده قوی و آرزوهای بزرگ، گرمی، قدرت، جنگ، هیجان، تظاهر، آتش، خون، هوای نفس، خشم و برانگیختگی است. قرمز انرژی دهنده و محرک بسیار نیرومندی اسـت. بـا دیدن رنگ قرمز تپش قلب و فشار خون افزایش مـی یابـد. رنـگ قرمـز چنـد حـس را توامـان تحریک می کند

 نارنجی

نارنجی نشانه طراوت و شادی ، گرمی، اشتیاق و علاقه زیاد و جـدیت در کـار اسـت. ایـن رنـگ دستگاه عصبی را تحریک می کند و موجب شفافیت و روشنی ذهن می شود و محـرک اشـتها است. رنگ نارنجی حافظه را تحریک می کند. جریان اکسیژن رسانی به مغز را افزایش می دهد .

 سبز

رنگ سبز چون در طبیعت زیاد دیده می شود نشانه باروری، تـازگی، ایمنـی و کامیـابی اسـت رنگ سبز نماد زندگی، جوانی، پول، نوگرایی، پشتکار، غرور، عزم استوار، امید و قدرت است

سیاه

سیاه نشانه قدرت، مرموزبودن، رسمی بودن و وقار است. در بسیاری از فرهنگ هـا رنـگ سـیاه نشانه نفی زندگی، بی علاقگی، بد بینی، ناباوری، سوگواری و عزاداری است .

 سفید

سفید نشانه تقوا، بی گناهی، تازگی، صـلح، پـاکی، کمـال، معنویـت و سـادگی اسـت

آبی

رنگ آبی در طبیعت زیاد دیده می شود. از این رو نشـانه آرامـش وپـاکی اسـت. آبی در انسـان احساس آرامش، راحتی، آسودگی ایجاد می کند. رنگ آبی نشانه رضایت خاطر و حسن رابطه با دوستان و نزدیکان است و همچنین نشانه زیبایی، عقـل، صـداقت و اعتمـاد اسـت. رنـگ آبـی اشتهای انسان را کم می کند.

 زرد

قرآن کریم رنگ زرد روشن را رنگی شادی بخش نامیده است (بقره:۶۹) زرد اعصاب را تقویـت کرده، ذهن را به تحریک وا می دارد. زرد اعصاب حرکتی را فعـال و در عضـلات انـرژی تولیـد می کند. زرد در بیشتر کشورها مفهوم خوشحالی و مطلـوب بـودن را دارد. زرد رنگـی مناسـب برای نمایش تابناکی و درخشندگی ، خوشحالی، خوشرویی، سرزندگی، راحتی و خوش بینی

ارغوانی

ارغوانی نشانه تشریفات و شکوه است .

رنگ ارغوانی بیشتر مورد توجه کودکان بخصوص دختر بچه ها است.

لئوناردوداوینچی معتقد بود که رنگ ارغوانی می تواند قدرت تفکر انسان را تا ۱۰ برابر افزایش دهد. این رنگ قدرت تخیل را در کودکان افزایش می دهد .

قهوه ای

قهوه ای نشانه راحتی و اعتماد است قهوه ای نماد چوب، قهوه و محصولات برآمده از زمین اسـت. قهـوه ای رنـگ اعتمـاد، سـختی، خانواده دوستی، احتیاج به امنیت و آسایش، قدرت، بلوغ و راحتی اسـت

خاکستری

رنگ خاکستری نشانه فساد و تباهی است این رنگ معنای گوشه گیری، بی تفاوتی، بی میلی و عدم فعالیت است

بنفش

این رنگ در بسیاری از فرهنگ ها به معنی رنـج و همـدردی اسـت

تاثیر رنگها در دکوراسیون داخلی

انتخاب‌های طراحی داخلی شما و رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید می‌توانند تأثیر زیادی بر وضعیت ذهنی شما و همچنین احساس مهمانان در داخل فضا داشته باشند.

رنگ دیوار ها یا کاغذ دیواری ها یکی از رایج ترین روش هایی که شما میتوانید از رنگ در تزئینات داخلی خانه استفاده نمایید. اما استفاده از منسوجات به ویژه پرده ها یک راه بسیار عالی برای افزودن رنگ به دکوراسیون خانه شما می باشد.

پرده ها می توانند یک نقطه چشمگیر در اتاق باشند به شرطی که به درستی انتخاب شده باشند. پوشاندن پنجره ها نکته مهمی در هر طراحی دکوراسیون داخلی می باشد که باید توجه ویژه ای به آن ها شود.

انتخاب پرده ها میتواند بر احساس شما و روحیه شما در داخل یک فضای خاص تاثیر زیادی بگذارد.

اگر به دنبال راهی برای تغییر فضای اتاق برای بهبود روحیه کلی خود هستید ما خوشحال می شویم بتوانیم در انتخاب پرده به شما کمک کنیم.

شما با خواندن این مقاله پیش زمینه ای در روانشناسی رنگ ها پیدا کرده اید در ادامه میتوانید برای طراحی پرده منزل خود با مشاوران ما ۰۲۱۵۵۸۶۷۹۹۸ یا ۰۲۱۵۵۸۸۲۷۷۰ تماس حاصل نمایید.

و همچنین میتوانید از مشاوره رایگان و مشاهده پارچه های پرده ای در منزل به صورت رایگان استفاده نمایید. با ۰۹۱۲۳۰۳۵۱۷۸ و ۰۹۱۲۰۳۵۵۷۵۳ تماس بگیرید.

مشاوره خرید پرده پذیرایی

شما میتوایند برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام اینجا کلیک نمایید.

اشتراک گذاری: