پرده چیست ؟ 

در فرهنگ  فارسی معین پرده به پارچه ای که از پنجره بیاوزیند ، پوشش ، حجاب و هر چیزی که مانع از دیدن یا شنیدن شود گفته می شود .

در دانشنامه آزاد ویکی پدیا پرده جسم ، بافت یا وسیله‌ای است نرمش پذیر که به عنوان حایل و فاصله‌ ی بین دو جسم قرار می‌گیرد.

پرده گاهی می‌تواند قطعه‌ای پارچه باشد که برای جلوگیری از عبور نور یا باد یا کم‌نور کردن یک فضا استفاده شود.

پرده ها بیشتر در درون ساختمان ها و جلوی پنجره ها آویزان می شوند .

انواع پرده ها

پرده های پارچه ای ، چوبی ، کرکره ای ، پلاستیکی ، بامبو و زبرا می توان اشاره کرد .

تاریخچه جهانی پرده

تاریخچه پرده به چه زمانی بر میگردد ؟

از شواهد کاوش در الینتوس یونان ، پمپئی ، شهر سوخته در ایتالیا و هرکولانیوم شهر باستانی در ایتالیا به نظر می رسد پرده ضخیم جهت تقسیم اتاق در عصر کلاسیک استفاده می شده است .

 موزاییکهای دوره اولیه مسیح (قرن دوم تا ششم میلادی) نشان می دهد پرده های معلق از میله های آهنی در کاخ ها و خانه‌ها آویزان شده است . در نسخه های خطی قرون وسطی، پرده ها در داخل درب ها پیچ خورده یا پیچیده می شوند.

 تا پایان قرون وسطی، پنجره ها با استفاده از کرکره های چوبی یا پارچه ای سنگین پوشانده شدند و به اطراف تخت ها پرده نقش سایبان را ایفا میکرده است

نقاشی های هلندی قرن ۱۷ خانه های ساده ای را نشان میدهد که در آن پنجره ها و تخت ها با پرده های نیمه یا کامل پوشانده شده اند بعضی از آن ها بدون شک دستباف و احتمالا از جنس پشم است .

در اوایل قرن نوزدهم سبکهای هنری نقاشی هایی از آثار باستانی، به ویژه یونان باستان و مصر باستان را به نمایش گذاشتند. که منجر به سبکهای جدید الهام گرفته از هند و شرق بود. به همین علت پرده ها از سقف تا کف زمین با والان نصب میشدند. در این ابریشم ساده و ابریشم های رنگی برای استفاده پرده ترجیح داده میشدند .

 در عصر ویکتوریایی، استفاده از پرده در طراحی منازل بشدت رونق گرفت. درب و پنجره ها بوسیله ی پرده پوشانده میشدند از این دوره به بعد پرده ها به وسایل تزئینی خانه اضافه شدند .

تاریخچه پرده در کشور عزیزمان ایران

در کشور ما در دوره ساسانی استفاده از پرده علاوه بر مصارف خانگی و عمومی، در قصر پادشاهان به عنوان حدفاصل شاه و دیگران به کار برده می شد. پرده دار مقام تشریفاتی مهمی بود که وظیفه او کنار زدن پرده برای رؤیت پادشاه از سوی شرفیاب شوندگان بود. پرده دار پس از فروپاشی سلسله ساسانیان نام  عربی حاجب را یافت که در دربارهای اموی و عباسی و سپس دولت های ایرانی پس از اسلام حاجب یا پرده دار مقام بسیار بااهمیتی بود. در قرون اخیر در دربارهای اروپا جایگاه پرده ابهت و عظمت خاصی یافت. پرده در دربار لویی چهاردهم و جانشینان او عنصر جدانشدنی در و پنجره در تالارهای ورسای، تریانون و تو ییلری بود. در قرن شانزدهم میلادی علاوه بر کاخ ها، تئاترها و اپراخانه ها و سالن های پرتجمل مهمانخانه ها و تالارهای کنسرت، کالسکه ها نیز مزین به پرده های باشکوه شدند.

در قرون وسطی و در دربارهای مشرق زمین نیز پرده نقش بسیار مهمی در جداسازی حرمسرای خلفا و سلاطین از قسمت بیرونی داشت. در دربارهای ایران مانند دربار آل بویه نیز ملکه های فرمانروا چون سیده خاتون پشت پرده نازکی می نشستند و به سخنان و گزارش های وزیران گوش می دادند و این رسم تا اواخر دوران قاجاریه همچنان پابرجا بود. ملکه های معروف غزنوی، سلجوقی و خوارزمشاهی و در قرون اخیر زنان فرمانروای مقتدر سلسله صفویه نظیر مادر شاه عباس و سلسله قاجاریه نظیر مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه نیز از پشت پرده وزیران را به حضور میخواستند و با آنان به مذاکره میپرداختند. 

امروزه بعد از گذشت قرن ها سال از استفاده اولین پرده ، طراحان داخلی منازل به این نتیجه رسیده اند که پرده جزو مهمی از چیدمان داخلی ساختمان می باشد و همین موضوع باعث تنوع در پارچه ها و مدل های پرده شده است که در ادامه چند نمونه از پارچه ها و مدل هایی که در خرید پرده  بسیار  مورد استفاده قرار میگیرند را نام می بریم .

پارچه هایی که در سطح بازار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از :

حریر ها : حریر ساده ، حریر گل محو ، حریر ابریشم ، حریر شاین ، حریر مات ، حریر گل برجسته و…

تور ها : تور ساده ، تور گلدار ، تور راشل و …

مخمل ها : مخمل کالفرنیا ، هازان ، شانل،  کنفی ، گونی بافت ، جودون ، مخمل طرح دار و …

ساتن ها : ساتن ساده ، ساتن گلدار ، ساتن سیلک و …

مدل دوخت هایی که بسیار مورد استفاده قرار میگیرند :

دکور ها : دکوری ساده ، ریزشی ، دکور پلیسه، پنل ، پنل دوپلیسه ، یقه شل ، یقه شل آسترکشی ، پانچ و…

زمینه اصلی : پلیسه ، پلیسه آسترکشی ، فلت ، فلت آسترکشی ، پانچ ، پانچ آسترکشی ، رومن و…

 

جهت مشاهده نمونه پرده ها کلیک نمایید .

پرده رومن

مدل پرده پذیرایی

مدل پرده اتاق خواب

مدل پرده آشپزخانه

 

 

اشتراک گذاری: