تهران عبدل آباد بازار بزرگ پارچه احسانی

تاریخچه جهانی پرده و دلیل استفاده از آن

تاریخچه جهانی پرده و دلیل استفاده از آن

تاریخچه جهانی پرده، پرده ها چیزی فراتر از بخشی از دکوراسیون منزل شما هستند. آنها حریم خصوصی را فراهم می کنند ، نور را مسدود می کنند ، در برابر سرما یا گرما عایق بندی می شوند و حتی باعث کاهش صدا می شوند. از آنجا که اتاق های بدون پرده معمولاً احساس سردی و عدم استقبال می کنند ، تا وقتی که پرده ها آویزان نشوند ، خانه واقعاً مانند خانه احساس نمی شود.

ما به سختی می توانیم زندگی بدون پرده را تصور کنیم ، اما همچنین خیلی فکر نمی کنیم که چگونه یا چه وقت آنها چنین بخشی اساسی از زندگی ما شده اند. ما نگاهی به تاریخ پرده می اندازیم تا بفهمیم چه کسی آنها را اختراع کرده است


تاریخچه جهانی پرده

تاریخچه پرده به چه زمانی بر میگردد ؟

اولین سال استفاده از پرده به طور دقیق مشخص نیست و مورد بحث است ، اما استفاده از پرده در مصر به حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد . شواهد نشان میدهد که مصریان باستان از پوست حیوانات به عنوان پرده درگاه استفاده می کردند . بعد ها ، آن ها از منسوجاتی که ابتدا از کتان و پنبه بود استفاده کردند .

از شواهد کاوش در الینتوس یونان ، پمپئی ، شهر سوخته در ایتالیا و هرکولانیوم شهر باستانی در ایتالیا یافت شده است از پرده ضخیم جهت تقسیم اتاق در عصر کلاسیک استفاده می شده است .

موزاییک دیواری هرکولانیومیک موزاییک دیواری در هرکولانیوم ، شواهد تاریخچه پرده باستانی در موزاییک یافت می شود . 

قرون وسطی تا دوران رنسانس

شواهد زیادی از استفاده گسترده پرده از اوایل تا قرون وسطی برای پنجره ها وجود ندارد و دلیل آن این است که، از پارچه یا پوست حیوانات فقط برای جلوی درها و ورودی خانه ها، جهت جلوگیری از دیده شدن و گرم نگه داشتن خانه استفاده می شده است . همچنین در برخی مکان ها برای جدا کردن اتاق ها کار برد داشته است ، دلیل دیگری که از پرده برای پنجره ها استفاده نمی شده است، می تواند این باشد که پنجره خانه های قرون وسطی به صورت روزنه ای برای عبور نور و تهویه هوا بوده است ونیازی به استفاده از پرده به دلیل کوچک بودن پنجره دیده نمی شده است .

در قلعه هایی که در مناطق سر بود آن طور که از شواهد و تابلو های نقاشی پیداست از پرده برای گرم کردن و پوشش تخت ها استفاده می شده است .

 موزاییکهای دوره اولیه مسیح (قرن دوم تا ششم میلادی) نشان می دهد پرده های معلق از میله های آهنی در کاخ ها و خانه‌ها آویزان شده است . در نسخه های خطی قرون وسطی، پرده ها در داخل درب ها پیچ خورده یا پیچیده می شوند.

 تا پایان قرون وسطی، پنجره ها با استفاده از کرکره های چوبی یا پارچه ای سنگین پوشانده شدند و به اطراف تخت ها پرده نقش سایبان را ایفا میکرده است .

در قرن هفدهم، پنجره های شیشه ای در خانه ها بیشتر رواج شد این بدان معناست که پنجره ها نه تنها بزرگتر شده اند تا نور بیشتری داشته باشند، بلکه باعث می شود خانه کمتر حریم خصوصی داشته باشند ، آویختن پارچه ها در جلوی پنجره ها برای حفظ حریم خصوصی و گرمی امر عادی تری شد . این پرده ها بعدا با طرح ها و پارچه های زیبا کاملا مجلل شدند .

نقاشی های هلندی

نقاشی های هلندی قرن 17 خانه های ساده ای را نشان میدهد که در آن پنجره ها و تخت ها با پرده های نیمه یا کامل پوشانده شده اند بعضی از آن ها بدون شک دستباف و احتمالا از جنس پشم است .

تاریخچه پرده در قرن 18 و 19

کرکره ها در قرن هجدهم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگرفتند ، اما پرده های ظریف با سبک های آراسته تر و کامل تر محبوبیت بیشتری پیدا می کردند . این پرده های بزرگ اغلب از ابریشم ، با نقش و نگار های پیچیده و گل ساخته می شدند . همچنین تزئینات فراوانی مانند نوار های بافتنی ، منگوله ای ، کمان و حاشیه وجود داشت .

در اوایل قرن نوزدهم سبکهای هنری نقاشی هایی از آثار باستانی، به ویژه یونان باستان و مصر باستان را به نمایش گذاشتند. که منجر به سبکهای جدید الهام گرفته از هند و شرق بود. به همین علت پرده ها از سقف تا کف زمین با والان نصب میشدند. در این ابریشم ساده و ابریشم های رنگی برای استفاده پرده ترجیح داده میشدند .

در اواخر قرن نوزدهم شاهد ورود منسوجات به تولید انبوه بود در حالی که چاپ و رنگ آمیزی نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته بود. این امکان را برای همه خانوارها فراهم می آورد که دارای پرده های زیبا و طراحی شده باشند.پارچه توری همچنین به عنوان یک پارچه پرده ای معرفی شد و راه را برای پرده های شفاف هموار کرد.

 در عصر ویکتوریایی، استفاده از پرده در طراحی منازل بشدت رونق گرفت. درب و پنجره ها بوسیله ی پرده پوشانده میشدند از این دوره به بعد پرده ها به وسایل تزئینی خانه اضافه شدند .

پرده مدرن 

در جنگ جهانی به دلیل کمبود مواد در کل دنیا از جمله پارچه پرده ای مردم از هر چیزی که میشد از آن  به عنوان پرده استفاده شود استفاده میکردند . از جمله پارچه چتر نجات ، تشک ها و پارچه های دیگر، این میتوانست به ساده تر شدن پرده ها و ورود به سبک پرده های مدرن کمک کرده باشد .

پرده های مدرن ترکیبی از پارچه ها و سبک های مختلف است.این روزها کار با پارچه ها و مکانیزم های پرده مدرن راحت تر است ، بنابراین افراد می توانند هر نوع پرده ای را که متناسب با دکوراسیون آنها باشد انتخاب کنند.

تاریخچه پرده در کشور عزیزمان ایران

 کشور ما در دوره ساسانی استفاده از پرده علاوه بر مصارف خانگی و عمومی، در قصر پادشاهان به عنوان حدفاصل شاه و دیگران به کار برده می شد. پرده دار مقام تشریفاتی مهمی بود که وظیفه او کنار زدن پرده برای رؤیت پادشاه از سوی شرفیاب شوندگان بود. پرده دار پس از فروپاشی سلسله ساسانیان نام  عربی حاجب را یافت که در دربارهای اموی و عباسی و سپس دولت های ایرانی پس از اسلام حاجب یا پرده دار مقام بسیار بااهمیتی بود.

در قرون اخیر در دربارهای اروپا جایگاه پرده ابهت و عظمت خاصی یافت. پرده در دربار لویی چهاردهم و جانشینان او عنصر جدانشدنی در و پنجره در تالارهای ورسای، تریانون و تو ییلری بود. در قرن شانزدهم میلادی علاوه بر کاخ ها، تئاترها و اپراخانه ها و سالن های پرتجمل مهمانخانه ها و تالارهای کنسرت، کالسکه ها نیز مزین به پرده های باشکوه شدند.

در قرون وسطی و در دربارهای مشرق زمین نیز پرده نقش بسیار مهمی در جداسازی حرمسرای خلفا و سلاطین از قسمت بیرونی داشت. در دربارهای ایران مانند دربار آل بویه نیز ملکه های فرمانروا چون سیده خاتون پشت پرده نازکی می نشستند و به سخنان و گزارش های وزیران گوش می دادند و این رسم تا اواخر دوران قاجاریه همچنان پابرجا بود.

ملکه های معروف غزنوی، سلجوقی و خوارزمشاهی و در قرون اخیر زنان فرمانروای مقتدر سلسله صفویه نظیر مادر شاه عباس و سلسله قاجاریه نظیر مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه نیز از پشت پرده وزیران را به حضور میخواستند و با آنان به مذاکره میپرداختند. 


امروزه بعد از گذشت قرن ها سال از استفاده اولین پرده ، طراحان داخلی منازل به این نتیجه رسیده اند که پرده جزو مهمی از چیدمان داخلی ساختمان می باشد و همین موضوع باعث تنوع در پارچه ها و مدل های پرده شده است، که باعث سردرگمی مشتریان پرده می شود . 

با وجود شلوغی بازار ها و وجود بیماریهای ویروسی و واگیر دار رفتن به بازار، برای خرید، کاری طاقت فرسا و ریسک پذیر شده است که دوخت پرده ادریس با در اختیار گذاشتن خدمات رایگان مشاهده نمونه پارچه در منزل ، طراحی و اندازه گیری پنجره خرید پرده را برای شما راحت کرده است .

برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 55867998 و 09123035178 تماس حاصل نمایید .

پرده ادریس

 

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.